Ha valamelyik ismerősöd Londonba utazik, szinte borítékolható, hogy visszafele hoz neked egy doboz shortbreadet, azaz skót vajas kekszet ajándékba. Te pedig, ki tudja miért, ennek a madárlátta doboz kekszek valahogy mindig jobban örülsz, mint ha vennél egy doboz ugyan ilyet a sarki hiperben. (Mert kapni már itthon is szinte bárhol kapsz.)
Bevallom, évekig terveztem, hogy egyszer kipróbálom, milyen lehet a házi shortbread, mert sejtettem, hogy ha a gyári ennyire finom, akkor a házi minden bizonnyal mennyei lehet, de motiváció híján mindig elhalasztottam a projectet. Aztán pár napja Emmácska, a szépséges unokahúgom mondta, hogy országos angol kultúra versenyre készülnek az osztálytársaival, ahol a téma skócia lesz. Van-e valami ötletem, amivel le tudnák a zsűrit „kenyerezni”. Süssünk, javasoltam, mert éreztem, hogy haggist, azaz a skótok meglehetősen bizarr kedvencét, a tradicionális töltött birkagyomrot talán annyira nem szívesen majszolgatná az ominózus zsűri verseny közben. Neki is álltunk a szerencsére egyáltalán nem bonyolult süteménynek izibe, és az eredmény annyira, de annyira csodás lett, hogy Emmácskáék dobogósként végezték, amibe, szeretném hinni, szexi kis shortbreadjeink is belejátszottak.
Ezt a kekszet meg tudod csinálni rizsliszt nélkül is, de attól lesz olyan izgalmasan morzsálódós a textúrája, így ha teheted, ne hagyd ki! A linzertésztákkal ellentétben itt ne jéghideg, hanem kissé már megpuhult, szobahőmérsékletű vajjal dolgozz. Miután a süti összesen három összetevőből áll, kivételesen nem mindegy milyen vajat használsz, azzal süss, aminek az ízét a legjobban szereted, mert ezúttal a vajas íz nagyon is dominálni fog! Teljesen más ízjegyei vannak a francia, magyar vagy angolszász vajaknak. Én a franciára esküszöm, de tényleg azon múlik, neked mi a kedvenced. A vajas kekszeket jól záródó dobozban ajándékozd, aminek az alját előzőleg kibélelted sütőpapírral. Imádni fognak ezért a meglepetésért, azt megígérhetem neked! Nu. És akkor a recept.
Ha tetszett a cikk, ide kattintva "lájkold" és kövesd Házisáfrány kalandjait a facebookon is.
Egy 25 cm átmérőjű kerek piteformához, vagy 20*25 cm-es tepsihez
230g szobahőmérsékletű vaj
110g kristálycukor
260g finomliszt
½ tk só
80g rizsliszt
- Tedd a szobahőmérsékletű vajat a cukorral robotgépbe, és 2-3 perc alatt keverd habosra.
- Keverd össze a liszteket és a sót, majd több részletben adagold a vajas keverékhez.
- Keverd a gépben a hozzávalókat addig, míg éppen összeállnak.
- Béleld ki a formádat sütőpapírral.
- Hideg kézzel nyomkodd bele a tésztát, majd tégy rá frissentartó fóliát, és azon keresztül formázd olyan egyenletesre amennyire csak lehet. Ehhez válassz egyenes aljú tárgyat.
- Egy vonalzó segítségével karcold a tésztába a későbbi vágás nyomait. Ne vágd a tésztát végig! A darabokat aztán szurkáld meg villával, így alaposabban átsülnek majd.
- Tedd a tésztát legalább egy órára, de akár egész éjszakára hűtőszekrénybe.
- Süsd a süteményt 160 fokra előmelegített sütőben kb. 30 percig, vagy addig, míg a széle el nem kezd pirulni. Ne hagyd, hogy az egész süti megpiruljon! Ahogy a széle elkezd barnulni, már kész is vagy!
- Hűtsd a kekszet langyosra, majd óvatosan borítsd ki a formából és egy éles késsel vágd darabokra.
- Jól zárható dobozban shortbreaded akár két hétig is eláll!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.