Amikor megtaláltam ennek a receptnek az eredetijét a Gourmet Travellerben, számos okból kíváncsi lettem rá. Először is, nincs benne liszt. Úgy értem egyáltalán, semennyi és semmilyen, tehát mandulaliszt, meg egyéb úri huncutságok sem. Másodszor, nincs benne se vaj, se egyéb hozzáadott zsiradék, csak annyi, amennyi a hozzávalókban van. Harmadszor, alig van benne cukor. Emellett az eredeti recept úgy szólt, „forralj fel tejet egy citrom levével, és ne ess kétségbe, ha elkezd túrósodni”. Nos, citromos tejet még sosem tettem sütibe, és ugyan most sem estem kétségbe, ám azt már ekkor is tudtam, hogy miután nem szeretem a citrusféléket csokoládéhoz passzolni, valószínű ki fogom cserélni a citromlevet passzírozott málnára. És milyen jól tettem!
Jogosan kérdezheted, mégis mi tartja össze ezt a süteményt, ha ennyire nincs benne liszt, de meg fogod látni, az a jó sok tojás csodás, mousse-os állagot eredményez! A torta pedig szexin ronda külalakja mellet elképesztően finom! A desszerthez külön kell majd felverned az egész tojásokat, a fehérjéket és a tejszínt, majd ezeket egymás után, óvatosan kell adagolnod a masszához. Sütés közben tortád a sok habtól alaposan felfúvódik majd, meg fogod látni, így javaslom, hogy a forma oldalát úgy béleld ki sütőpapírral, hogy az a peremén túllógjon. Helyes kis felfújtad a sütés végeztével össze fog esni. Próbáld majd úgy kihűteni, hogy a sütő ajtaját először csak résnyire nyitod ki, mert ha lassan hűl, kisebb az esély, hogy a teteje berepedezik. Én türelmetlen voltam, nem vártam, szinte rögtön kikaptam, de azzal nyugtatom magam, lehet, hogy akkor is berepedt volna a teteje, ha lassan hűtöm ki, és különben is, ez a sütemény így is gyönyörű! A selymesen gazdag ízű mousse torta pedig apukámnak annyira ízlett, hogy a maradékra napokig rájárt, a sütést követő hétvégén pedig megint meg kellett neki sütnöm!
Nu. És akkor a recept. Az eredeti változat mindenféle méregdrága régiós csokoládét javasol, de ha jó minőségű “mezei” csokikkal dolgozol, jó lesz az is. Én egy 50 és egy 70 százalékos étcsokoládét olvasztottam egybe, hogy meglegyen a receptben javasolt 60% és viszonylag magas kakaó tartalmú tejcsokit adtam hozzá. Fontos, azonban, hogy holland kakaóporral dolgozz, mert ez adja meg a desszert gerincét, a sima kakaópor íze pedig közel sem annyira intenzív, mint a holland kakaóporé. Ehhez a tortához 50 ml málnapürét adtam, így a málna ízét épp csak, diszkréten, de nem tolakodóan éreztem. Lehet, hogy legközelebb emelem a mennyiséget 100 ml-re. Számíts arra, hogy a süti oda fog ragadni még a sütőpapírhoz is, így azt csak akkor távolítsd el a papírról, amikor már teljesen kihűlt, és akkor is nagyon óvatosan, esetleg egy éles késsel rásegítve.
Ha tetszett a cikk, ide kattintva "lájkold" és kövesd Házisáfrány kalandjait a facebookon is.
200 g 60%-os étcsokoládé (vagy 100 g 70%-os és 100 g 50%-os)
50 g jó minőségű tejcsokoládé
3 egész tojás
150 g tojásfehérje (kb. 4 tojásból)
125 g cukor
125 ml tej
50 g holland kakaópor
kb. 120 g fagyasztott málna
200 ml tejszín
csipet só
- Vajazz ki egy 25 cm átmérőjű tortaformát és béleld ki sütőpapírral úgy, hogy a papír széle túllógjon a tortaforma peremén. Melegítsd a sütőt elő 140 fokra, légkeverésen.
- Gőzfürdőben olvaszd félig fel a csokoládékat. Maradjanak benne fel nem olvadt darabkák. Tedd félre.
- Nyomkodd át a málnát egy szűrőn vagy szitán és préselj ki belőle kb. 50 ml gyümölcspürét. A magokat dobd ki.
- Közepes lángon forrald fel a málnapürét a tejjel. Kevergetve add a csokoládéhoz. Ekkor a maradék csokoládé is elolvad majd.
- Keverd a csokis masszához óvatosan a kakaóport.
- Robotgépben verd a szobahőmérsékletű, egész tojásokat 90 g cukorral egészen habosra. Több részletben, spatulával, óvatos mozdulatokkal add a csokis masszához. Tényleg óvatosan dolgozz, hogy a hab ne essen nagyon össze, és az se baj, ha nem keverted el tökéletesen, mert még sokat fogsz kevergetni. Fontos, hogy a masszában minél több levegőbuborék maradjon.
- Verd gyorsan kemény habbá a jéghideg tejszínt is, és keverd óvatosan ezt is a már kihűtött masszához.
- Kezdd el robotgépben verni a szobahőmérsékletű tojásfehérjéket a sóval, és amikor már puha hab, add hozzá a maradék cukrot. Verj belőle kemény habot.
- Keverd óvatosan ezt is a masszához.
- Öntsd a krémet a formába és süsd 1-1 ¼ órát míg a közepe nyomásra nem teljesen puha hanem enyhén rugalmas, de ügyelj arra, hogy ne süsd túl!
- Kapcsold ki a sütőt, és hűtsd a süteményt lassan ki, az első fél órában csak résnyire nyitott sütőajtó mellett.
- Tálald hidegen, kakaóporral megszórva, tejszínnel, friss málnával, vagy csak úgy, pőrén. Nem árt ha elméletben tudod, hogy ez a torta hűvös helyen akár négy napig is eláll, de hidd el, a gyakorlatban ezt soha nem fogod megtapasztalni!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe: