Imádom a kalácsot, és nem sznobizmusból mondom, de a boltban kapható változatok nagy része ehetetlen. Ha rajtam múlna pedig akár minden reggelire vajas-mézes kalácsot ennék, de sajnos hizlal, mint a franc, így kalácsozásra maradnak a nagyobb ünnepek, elsősorban a húsvét. Ekkor azonban szigorúan magam sütöm, mert ha már kalács, had szóljon.
S, hogy milyen is a jó fonott kalács? Könnyed, puha, édeskés, de nem túl édes, tartalmas, de nem zsíros, karakteres, de nem tolakodóan. Húsvétkor arra is oda kell figyelni, hogy a kalács nem csak édes, de sós ételek kísérőjeként is meg kell, hogy állja a helyét! A tésztát azért sem szabad agyoncukrozni-vajazni, mert a túl sok cukor kinyírja az élesztőgombákat, miközben a túl sok vaj elnehezíti a tésztát. (Erre abban az esetben ha édes kelt tésztára vágyunk, például ha babkát készítünk, az a megoldás, hogy a töltelékbe jó sok cukros-vajas tölteléket teszünk, mert a tésztarétegek között már remekül elfér egy édes ez meg az.)
Van, aki fél az élesztős tésztáktól, bár ez a félelem alaptalan. Élesztővel dolgozni ugyanis meglehetősen kiszámítható, és ha az ember tudja, hogyan bánjon a kis élesztőgombáival, nincs oka idegeskedni, a tészta ugyanis meg fog kelni, akár akarja, akár nem.
A kelt tészták készítésénél alapvetően három dologra kell figyelni: Legyen jó az élesztő, optimális a hőmérséklet és szánjuk rá a kelesztés folyamatára a neki járó időt.
Nu, és akkor a recept. Ez a kalács 4-5 napig friss marad.
Ha tetszett a poszt, ide kattintva követheted Házisáfrány kalandjait a facebookon is vagy kövess az instagramon!
2 közepes méretű kalácshoz
650 g liszt
300 g tej
100 g vaj
2 tojás
120 g cukor
25 g élesztő
4 g só
1 tojás a kenéshez
- Ha élesztős tésztát készítünk, dolgozzunk meleg, huzatmentes konyhában!
- Melegítsünk 100 ml tejet 40 fok körüli hőmérsékletre. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen sokkal melegebb, mert 42 fok felett az élesztőgombák elpusztulnak.
- Tegyünk egy kis tálkába 1 evőkanállal a lisztből, egy kiskanállal a cukorból, morzsoljuk bele az élesztőt és keverjük alaposan el a langyos tejjel. Tegyük félre meleg helyre és hagyjuk békén 20 percig, míg felfut.
- Közben tegyük a többi hozzávalót egy keverőtálba. A vaj legyen puha, a maradék tej langyos. Ha szeretnénk, tehetünk a tésztába kevés fahéjat vagy reszelt citromhéjat is.
- Öntsük a tálba a felfuttatott élesztőt és gyúrjuk alaposan 10 percig. Takarjuk le, tegyük félre meleg helyre és kb. 1.5 óra alatt kelesszük a duplájára. 40 perc után kezdjük figyelni, hogy áll a tészta, mert a kelesztés sebessége nagyban függ a konyha hőmérsékletétől!
- Borítsuk a megkelt tésztát munkalapra és gyúrjuk alaposan át.
- Vágjuk a tésztát 3, 4 vagy 6 egyenlő darabra, arról függően, hány ágú fonatot szeretnénk.
- Sodorjunk a tésztából egyforma átmérőjű és hosszúságú rudakat, majd fonjuk őket meg.
- Tegyük a fonatot sütőpapírral bélelt sütőlapra, takarjuk le, és kb. 45 perc alatt kelesszük a duplájára.
- Közben melegítsük a sütőt 170 fokra légkeverés módban.
- Kenjük át a kalácsot felvert tojással.
- Tegyük a sütőbe és süssük kb. 25 perc alatt aranybarnára.
- Fogyasztás előtt várjuk meg, míg langyosra hűl.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe: