Én mondom, nincs jobb, mint a család! A múltkor mielőtt nekiálltam volna főzni, megkérdeztem az öcsémet, hogy ő is fog-e kérni saksukát, mert akkor annyit csinálok.
- Mi az a saksuka?- kérdezte.
- Közel-keleti lecsó-szerűség római köménnyel, tojással, csilivel és sok-sok paradicsommal. – feleltem én.
- Minek csinálsz ilyen vackot, (nem ezt a szót használta, hanem valami sokkal rondábbat) amikor a magyar verzió úgy jó, ahogy van?
Most komolyan! Érdemes ezeknek bármit is???!!!
Úgy volt, hogy Nórival, a Másik Nagynénivel töltöttem a délutánt gyerekvigyázás okán és miután ő nem eszik húst, valami zöldségesben kellett gondolkodnom. Nóri vallja, hogy az állatok a legjobb barátaink, így fogyasztásuk bűn. „Állatok” kategóriába tartozik nála a plüss változat is és ebből a szempontból nagy mázlija van lévén, plüssállatot viszonylag kevesen esznek. A szigorúan vegetáriánus étrend alól csak komoly krízishelyzetben bújik ki. Élénken emlékszem például arra a napra, amikor valami szívzűrből kifolyólag ott szipogott a tv előtt kezében egy csomag lefóliázott kolbásszal, ahogy azt más lány tenné a bonbonnal és hüppögve tömte magába egyik karikát a másik után. Most azonban gyönyörű nyári délutánt fogtunk ki, így nem volt hús, viszont Nóri segített főzni is, és ami szokásosan a legfontosabb, tartani a derítőlapot.
Saksukámat nem autentikus módon csicseriborsóval gazdagítottam és a belefőzött tojás helyett buggyantottam egyet a tetejére, mert manapság ugye buggyantani trendi.
Nu. És most nem itt találod ám a szokásos receptet! De nem ám! Ettől a héttől kezdve ugyanis időnként előfordulnak majd az ételeim a diningguide.hu oldalán így az elkészítés módját ezúttal a http://www.diningguide.hu/recept/etterem-informacio-6200 link alatt találod!
Nu. És szokásosan a recept. A lecsóval ellentétben itt olyan sűrűre kell főzni a zöldséget, hoyg már-már lekvár állagú legyen. Tehetsz bele a végén fetasajtot is, de az eredeti verzióban nincs csak paradicsom, paprika és fokhagyma, no meg a tojás, így a római kömény is kihagyható, ha nem szereted a nagyon fűszeres ízeket.
1 kg paradicsom
1 piros kaliforniai paprika
6 gerezd fokhagyma
2 apró csilipaprika
1 csapott ek római kömény
1 csokor petrezselyem
1 konzerv csicseriborsó
1 tk paprika
Csipet cukor
Só
Olíva olaj
4 tojás1 ek ecet
- Forralj vizet és a lobogó vízbe dobd be a paradicsomokat 30 mp-re. Szedd őket ki és hámozd meg, kockázd fel.
- Vágd apróra a fokhagymát, csilit és a paprikát.
- Fonnyaszd kevés olajon, közepes lángon a fokhagymát (vigyázz, el ne kezdjen barnulni!), majd dobd rá a csilit, a paprikát, és hagyd békén 1-2 percig, míg enyhén meg nem puhul. Add mellé a pirospaprikát és római köményt, keverj rajta egyet és öntsd hozzá a paradicsomot.
- Sózd, cukrozd és főzd lassú tűzön, míg nagyon sűrű nem lesz.
- Tedd bele a csicseriborsót, főzd vele további 5 percig, majd húzd le a tűzhelyről és add hozzá a petrezselymet. ( A csicseriborsó nem ortodox hozzávaló, ha úgy gondolod, hagyd ki.)
- Közben forralj fel 1 liter vizet 1 tk ecettel.
- Ha már gyöngyözik, keverd meg, hogy a közepén örvény képződjön és óvatosan törd bele a tojást vagy tojásokat, de ne egyszerre.
- Formázd gyorsan, majd főzd mindegyiket 3.5-5 percig. Vedd őket ki és tedd bele további 1 percig forró, sós vízbe, így lejön róla az ecet íz, de hozzájön a sós.
- Csöpögtesd le róluk a vizet konyharuhán, majd tedd a saksuka tetejére és tálald.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.