Vannak azok az ételek, amiket kivétel nélkül mindenki imád, és a gyros mindenképpen ezek közé tartozik! Nálunk a gyerekek rendszeresen követelik, de mi van akkor, amikor épp nincs időnk kiugrani a kedvenc gyorsbüfénkhez? Vagy, ha aggódunk, hogy az utcán vásárolt tekercsbe rossz minőségű hús kerül? Nos, csinálunk otthon finomabbat, természetesen!
A gyros ráadásul, bár elsőre nem gondolnád, remek maradék feldolgozó étel, hiszen szárnyas hús szinte mindig van a mélyhűtőben, zöldség és joghurt is akad a frigóban, a pitához pedig természetesen mindig van liszt.
Gyrost nem csak vacsorára, de gyerek vagy felnőtt buliba csinálni is iszonyúan menő! A húst bepácolod előre, a joghurt szószt szintén bekevered, a pita tésztát pedig akár előző este is begyúrhatod. A zöldségeket összevághatod előre, aztán ha beállítanak a vendégek, csak bedobod a húst és a pita tésztát a serpenyőbe, vagy kerti buli esetén a grillrácsra, és kész! A pitát persze simán kisütheted már korábban is. Hidd el azt a bulit, ahol „házi gyrost” adnak, ráadásul ennyire finoman fűszerezett hússal, ilyen csodás pitába töltve, azt évek múlva is emlegetik majd!
Ez a változat azért is izgalmas, mert a szokásos „zsebes” pita helyett görögöset csináltam, ami a tejtől gazdagabb ízű, a húst pedig nem a zsebbe töltöd, hanem a lepénybe csavarod. Az ételhez pulykamellet használtam, mert az mindig van a mélyhűtőmben. Szeretem a pulykahúst, mert remek alternatívája nem csak a jellegtelen ízű csirkének, de a túl jellegzetes disznóhúsnak is. Csodásan illik fehérboros-mustáros raguba, de akár svéd húsgombócot is készíthetsz belőle! Ha pulykahúst veszek, általában a Gallicoop márkát választom. A Gallicoop ugyanis rendelkezik fenntarthatósági tanúsítvánnyal, és kizárólag minden folyamatában ellenőrzött, magyar takarmánnyal etetett, hazánkban tenyésztett és tartott állatok húsát, és az azokból készített termékeket árulják, így a származását vissza tudod követni és nem kell azon izgulnod, vajon Kínában vágták-e le, és hulladékkal tömték-e a megboldogult madarat.
Ha tetszett a poszt, ide kattintva követheted Házisáfrány kalandjait a facebookon is! vagy kövess az instagramon!
Nu, és a recept.
6 adaghoz
A pitához
350 g liszt (lehet finomliszt, kenyérliszt vagy a kettő keveréke)
140 ml tej
100 ml víz
1 ek oliva olaj
30 g élesztő
csapott teáskanál cukor
8 g só
A pulykapáchoz
300 g pulykamell
100 g joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 ek oliva olaj
1 tk pirospaprika
1 tk római kömény
1 tk őrölt koriander
½ tk só
A fokhagymás joghurt szószhoz
150 ml görög joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 ek olíva olaj
só, ízlés szerint
A tálaláshoz
Paradicsom, paprika, uborka, fejes saláta vegyesen, felaprítva
- Vágd a pulykamellet 5 mm vastag szeletekre.
- Keverd össze a fűszereket a joghurttal és úgy, hogy minden oldalát egyformán érje, kend a pácot a húsra. Tedd a húst hűtőszekrénybe 1-12 órára.
- Közben futtasd fel az élesztőt langyos, de 40 fokosnál nem melegebb tejben, amihez hozzáadtad a cukrot, kb. 20 perc alatt.
- Tedd egy tálba a lisztet, a vizet, a sót, az olajat és a felfuttatott élesztőt, majd gyúrd alaposan össze.
- Takard le a tálat és keleszd meleg helyen kb. 2 órán keresztül, míg a duplájára nem nő.
- A joghurtszószhoz keverd a joghurtba az olajat, a sót és a fokhagymapréssel összenyomott fokhagymát. Tedd félre.
- Gyúrd át a pita tésztát, és oszd 6 db kb. 100 g-os darabra. Formázz belőlük gombócokat, majd nyújtsd őket 3-4 mm vastag korongokká.
- Melegíts egy vastag fenekű serpenyőt közepesen forróra.
- Tedd bele a pitát és süsd az egyik oldalát, amíg elkezd színt kapni, kb. 3 percig. Ekkor fordítsd meg, és tégy így a másik oldallal is.
- Egy másik serpenyőben 1 ek olaj hozzáadásával, közepes lángon süsd meg a pulykaszeletek egyik, majd másik oldalát.
- Most jön a kreatív rész, a tálalás! Fektess a pita közepére pár vékonyra vágott csík pulykát. Szórj rá a zöldségből, majd locsold meg alaposan a joghurtszósszal.
- Tekerd az egészet szorosan fel, és tálald azonnal!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe: